pan_andriy (pan_andriy) wrote,
pan_andriy
pan_andriy

Ще раз про пісню "Ой на горі тай женці жнуть.." Американський слід

Одна з цікавих історичних загадок - українські козаки в Америці XVII ст. Їхня поява там пов'язана з ім'ям капітана Джана Сміта, людини авантюрної і дуже завзятої. Він воював 1596 року у так званій католицькій лізі проти татар і турків. Ця ліга була фінансована іспанцями та Папою Римським. У її складі перебували й українські козаки. І Наливайко, і Лобода у 1594-1595 рр. воювали на стороні цієї ліги.
Капітан Джан Сміт під час одного з боїв потрапив у полон до турків, а потім - на турецькі галери і веслував там кілька років, аж поки на галеру не напали запорозькі козаки, які визволили його та інших невільників. Років через два він опинився у Запорозькій Січі, про що, між іншим, написав у своїх спогадах. Аж звідти за якийсь час повертається до Англії. Його супроводжують кілька козаків, серед яких і Лаврін Богун, котрий був водночас цируликом і хірургом.
Саме тоді англійська компанія купців "Вірджінія" вирішила заснувати англійські поселення у Північній Америці.
І 1607 року група поселенців під командуванням Джана Сміта відбула до Нового Світу, взявши з собою і козаків, які виявили таке бахання. Вони поїхали до Північної Америки, у штат Вірджінія, і заснували місто на честь короля Якова І.
[...]
Особливо припав до душі переселенцям звичай індіян курити люльку миру. Тож вони вирішили послати до королівського двору папуші тютюну. Були переконані, що це сподобається англійцям і до колоністів нарешті прийде комерційний успіх, вони матимуть, чим торгувати. Між іншим, тих папуш було небагато, бо індіяни багато тютюну не збирали, вони не вирощували його на експорт, а тільки для свого особистого вжитку. Але все ж папуші потрапили до англійського двору разом з люльками, і цей час, 1609-1610 рр., вважається початком вживання європейцями тютюну.

Лаврентій Богун був запорозьким козаком, можливо, він навіть був дядьком славного полковника Івана Богуна, який воював за Богдана Хмельницького і був полковником Винницьким, а пізніше Паволоцьким. А можливо, що це був споріднений рід, адже шляхтичі Богуни походять з Брацлава. Правдоподібно, що саме Богун послав таку папушу разом з люлькою для свого шефа, гетьмана запорозьких козаків, яким у цей час був Петро Конашевич-Сагайдачний. І тут ми маємо цікавий факт. Згадайте відому пісню "Ой, на горі та й женці жнуть", де говориться, що козацький гетьман Сагайдачний закурив люльку, а потім, що проміняв жінку на тютюн та люльку. Мимоволі хочеться запитати, навіщо згадувати у пісні про те, що козаки курили люльки. Це ж саме по собі зрозуміле. Ми знаємо безліч народних картин з образом козака Мамая з люлькою, багато легенд і казок про козацьку люльку. Так, усе це правда, але ми це знаємо з пізніших часів, з кінця XVII ст. або з початку XVIII. Ми дуже мало знаємо, коли саме цей звичай з'явився в Україні. І цілком можливо, що якраз Лаврентій Богун послав папушу тютюну з файкою для свого шефа і Сагайдачний одержав тютюн і люльку. Роки збігаються - 1609- 1610-й, у цей час Сагайдачний був гетьманом запорозьких козаків. Отже, коли Сагайдачний вперше закурив люльку, це було для всіх щось таке незвичайне, що цій події присвятили пісню.
Лаврентій Богун ще кілька разів згадується у документах колоніального штату Вірджінія. Відомо, зокрема, що він мав там свою лікарську практику, одержав у цьому штаті наділ землі, на якому почав вирощувати тютюн.

Юрій ГАЄЦЬКИЙ, історик, США.
http://abetka.ukrlife.org/cossak_us.htm
Subscribe

 • марсіянське

  Український інженер з Каліфорнії став одним із розробників гелікоптера для польотів на Марсі.

 • грызуны и бутерброд

  - Сперва с Византией покончим-с, - мечтал он, - а потом-с... На Драву, Мораву, на дальнюю Саву, На тихий и синий Дунай... Д-да-с! ... И вдруг…

 • всё те же на манеже

  " 24 сентября 1999 г. спустя полчаса после заявления Рушайло директор ФСБ Николай Патрушев сообщил СМИ, что это были учения, а в мешках находился…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment