pan_andriy (pan_andriy) wrote,
pan_andriy
pan_andriy

 • Music:

"в державі данській завелась гнилизна"

Гораціо: ...це знамення, що віщує
всій Данії напасті несказанні.
Марцелл:  Тож сядьмо, й той, хто знає, хай розкаже.
/В.Шекспір "Гамлет"


"Йоганн Фрідріх Струензе (1737 — 1772) — датський державний діяч, німець за походженням та вихованням, фаворит та коханець королеви Кароліни Матильди. Мав інтимний зв'язок з королевою Кароліною Матильдою, яка мала безмежний вплив на короля, психічно хворого і нездатного до управління державою.

Струензе було надано повноваження видавати від імені короля укази та рескрипти, нібито віддані йому королем усно; укази ці скріплювалися печаткою таємного королівського кабінету, головою якого був сам Струензе, та мали силу указів, скріплених підписом короля. Отримавши таку нечувану владу, Струензе почав керувати країною з нечуваною енергією та сміливістю. За два роки його правління ним було намічено та частково проведено до 600 більш-менш значних державних заходів.

Свої реформи Струензе проводив вкрай жорстко, не зважаючи на чиїсь інтереси, не прислухаючись до думок та побажань інших. Скорочуючи державні видатки, він, наприклад, з безжальною жорстокістю звільнив без жодної пенсії велику кількість чиновників. Ще сильніше Струензе зашкодила його неувага до датської мови. Усі укази складалися на німецькій мові, усі «колегії», за винятком «датської», використовували як урядову та ділову мову виключно німецьку. Прохання різного роду, адресовані в урядові заклади, також доводилось писати німецькою мовою; інакше їх не читали та не розглядали.

Сталося кілька спалахів народного невдоволення, при котрих Струензе виявив слабкість, неврівноваженість, нестачу моральної та політичної мужності та тактовності.

В ніч на 17 січня 1772 року, після балу при дворі, королева-вдова зі спадковим принцом та їх прибічниками увійшли до до спальні короля, розбудили його та змусили підписати приготовлені Гульденбергом укази про арешти. Вслід за тим Струензе та його головний співробітник Еневольд Брандт були заарештовані та ув'язнені у фортеці, а королева Кароліна Матильда відвезена в замок Кронборг.

Переворот у столиці супроводжувався загальним піднесенням. Була призначена особлива комісія для слідства і суду над Струензе. Він відразу зізнався у своєму зв'язку з королевою. Його разом із Брандтом засудили за вчинені ними «злочини проти величності» до позбавлення честі та смертної кари. Вирок було виконано 28 квітня: Струензе та Брандту відрубали спочатку руку, потім голову, а потім уже мертві тіла четвертували та виставили на колесі."

Subscribe

 • переправа-переправа

  "Мертвых на утлом челне через темный поток перевозит. Бог уже стар, но хранит он и в старости бодрую силу." -- Вергилий Харо́н — перевозчик душ…

 • попаданец

  «Попаданчество» — распространённый приём фантастической литературы, связанный с внезапным переносом героя в прошлое, будущее, на другую планету, в…

 • не ахти

  Все це лайна варте, — відповів Палівець, Я.Гашек "Пригоди Швейка" Таганский районный суд Москвы арестовал на 10 суток комика Идрака Мирзализаде…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments