pan_andriy (pan_andriy) wrote,
pan_andriy
pan_andriy

переломний 1979-й

VISICALC представляє новий підхід у використанні комп'ютера і новий підхід в осмисленні світу. Там де усталене програмування розумілося як послідовність кроків, ця нова штука більше не була послідовною. Коли вносилися зміни в одному місці, усі інші значення змінювалися миттєво та автоматично.
/Теодо́р Голм Не́льсон, американський соціолог, філософ та піонер інформаційних технологій. У 1963 році  запровадив термін «гіпертекст».

VisiCalc - перша електронна таблиця для персональних комп'ютерів.  Ідея програми належала Дену Брікліну, співавтором якого виступив Боб Френкстон; розробка велася їх компанією Software Arts, а розповсюджувачем виступила компанія Personal Software, пізніше перейменована в VisiCorp. Випуск в 1979 році першої версії програми для комп'ютера Apple II привів до того, що ця машина з інструменту для хобі перетворилася в бажаний і корисний фінансовий інструмент ведення діловодства. Мабуть, саме це призвело до того, що IBM прийняв рішення вийти на ринок персональних комп'ютерів. Після виходу версії для Apple II VisiCalc був портований на 8-бітові комп'ютери Atari, Commodore PET, TRS-80 і IBM PC.


Комп'ютери досить широко застосовувалися ще з 1950-х років, то чому саме 1979-й? Адже ідея давно висіла у повітрі.

 Як зазначав сам автор Ден Брінкін: "we did not invent the word "spreadsheet".  "The special thing about VisiCalc was not that it was the first row/column tabulation program. There were many such programs of various sorts prior to VisiCalc.

Бо прийшов час.

Іржа́вий пояс (англ. Rust Belt), відомий також як Індустріальний або Фабричний пояс, — частина Середнього Заходу та східного узбережжя США, в якому від початку промислової революції і до 1970-х років були зосереджені сталеливарне виробництво та інші галузі американської важкої промисловості. Географічно в цей пояс зазвичай включають центральну частину штату Нью-Йорк, регіони на захід від нього в штатах Пенсильванія, Огайо, Індіана, Мічиган і Іллінойс до західного берега озера Мічиган.

Після настання постіндустріальної епохи важка промисловість США прийшла в занепад. Сам термін Іржавий пояс відображає кризу регіону, особливо сталеливарної промисловості. Внаслідок кризи, починаючи з 1970-х років, сотні тисяч людей втратили роботу, перш за все в містах Буффало, Рочестер, Сірак'юс, Піттсбург, Аллентаун, Ері, Клівленд, Толідо, Янгстаун, Детройт, Флінт, Лансинг, Гері, Індіанаполіс, Саут-Бенд, Мілуокі, Чикаго, Сприінгфілд, Дулут.
....
Збільшення дефіциту торгового балансу в абсолютному виразі (синій колір) і відносно валового внутрішнього продукту (червона лінія).
Рішення ФРС (Fed decision) - це рішення, що приймаються незалежної банківською структурою США, що впливають на федеральну облікову ставку і мають глобальний вплив не тільки на економіку Америки, а й на світовий фінансовий ринок в цілому. Рішення Федеральної Резервної Системи (ФРС) відіграють важливу роль в економіці США і в усьому світі, визначають і варіюють обліковий, процентну ставку і резервні вимоги; деякі їх рішення, такі як політика
....

Сучасна історія ФРС почалася в 1979 році, коли президент Джиммі Картер призначив главою ФРС Пола Волкера. У той час основною проблемою американської економіки була галопуюча інфляція. Волкер задер ставку з 11 до 20 відсотків, фактично заборонивши банкам кредитування. Інфляція знизилася з 11 відсотків в 1979 році до 3 з невеликим в 1987-му. Правда, безробіття зросло в 5 разів.


Пол Волкер (Paul Volcker) очолював ФРС із 1979 по 1987 рр. Призначений Картером замість Міллера, він став одним з найбільш шанованих і авторитетних голів ФРС в історії. Багато в чому завдяки зусиллям Волкера була знищена прив'язка курсу долара до золота, і Бреттон-Вудська система припинила своє існування. У 1975-1979 рр Волкер керував Федеральним резервним банком Нью-Йорка, після чого став біля керма всієї ФРС. Волкеру довелося боротися з наслідками нафтового шоку і високої інфляції в американській економіці. Волкер підняв процентні ставки в США до 21,5% (сьогодні процентні ставки знаходяться на рівні 0,25%)"

 "Ера початку друкування грошей"


На межі 1970/80 рр. відбувся векторний перехід ставки ФРС від зростання до падіння. Це спровокувало експоненційне зростання грошової маси, що в свою чергу створило величезний запит на фінансові розрахунки для самого широкого загалу. Бо падіння ставки математично заохочувало кредитування всього і вся.

Кількість фукцій в першій версії VisiCalc можна перерахувати на пальцях. Це в основному математичні і тригонометричні.

Суто фінансова лише одна NPV (net present value of the cash flows) і лише одна функція зміщення LOOKUP. Проте і цього виявилося достатньо!   Якщо до 1979 року складні фінансові розрахунки треба було замовляти і платити за них "біля 1000 доларів в місяць", то з появою VisiCalc це стало коштувати майже нічого.

 "Купити комп'ютер" означало "купити електронну таблицю." "VisiCalc: Reason Enough for Owning a Computer".

Вже за лічені роки  кількість функцій в "Lotus 1-2-3" і "Supercalc" сягнула десятків і сотень.

PS На одному з фрілансевих сайтів бачив оголошення "нужно срочно проставить курсы валют в 1600 позициях -200 грн." До роботи взялася якась дівчина "сделаю до утра ".

Старовинний VisiCalc вирішував питання за кілька секунд за допомогою Lookup, де всього лиш два параметри.  "Читайте нарешті інструкції". В принципі розробки таблиць можна було зупинити ще 30 років тому, бо нічого принципово нового відтоді не відбулося.

Subscribe

 • марсіянське

  Український інженер з Каліфорнії став одним із розробників гелікоптера для польотів на Марсі.

 • грызуны и бутерброд

  - Сперва с Византией покончим-с, - мечтал он, - а потом-с... На Драву, Мораву, на дальнюю Саву, На тихий и синий Дунай... Д-да-с! ... И вдруг…

 • всё те же на манеже

  " 24 сентября 1999 г. спустя полчаса после заявления Рушайло директор ФСБ Николай Патрушев сообщил СМИ, что это были учения, а в мешках находился…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments