pan_andriy (pan_andriy) wrote,
pan_andriy
pan_andriy

повернення до Лема

Російське видавництво "АСТ" випустило збірку бесід польського письменника (?) Станіслава Беруся зі Станіславом Лемом "Так говорил... Лем". Цікаво що на київській Петрівці вона на 40% дешевше аніж у Москві 38 грн. проти 313 руб.
Проковтнув за два дні, й одразу взявся перечитувати. Самому дивно, бо все частіше ловлю себе на тому, що читаю через силу, а то й відкладаю книжку одразу по прочитанні кількох сторінок. Нецікаво, не бачу сенсу, не інтригує.
Трохи раніше, там же на Петрівці, в букіністичних розвалах за 5 грн. придбав українське видання "Кіберіади" (1990 р.800 стор. - Кіберіада, Казки роботів, Нежить, Голем, Голос неба та ін.) Колись був купив таку у книгарні, у тому ж 1990-му, і невдовзі дав почитати сусідові. Так вона до мене й не повернулася. Дуже я за нею сумував, а тепер ось "облизуюся", бо вона до мене повернулася. Лем , у своїх бесідах піднімав тему мови перекладів своїх творів іншими мовами. Він віддавав належне, наприклад, німецьким перекладачам, бо "ідіоматика польської мови зовсім інша" часто згадував перекладача російської Душенка, а щодо українців - ані пари з вуст. Тим часом лишаюся переконаним, що українською Лем звучить найкраще. Ідіоматика - майже та сама (тримаючи в руках "Słownik frazeologiczny"), гра слів і "бароковість" лемовської прози українською відтворюється ідеально.
Наклад української "Кіберіади" був 150 тис. примірників, а російське видання "Так говорил... Лем" тільки 3 тис. Такі часи.
Борюся зі спокусою придбати лемівського "Молоха" і "Філософію випадку". Зрештою сам Лем про свою "Суму технології" обмовився, що вона "розумніша за мене самого".

Subscribe

 • бабы доведут до цугундера

 • переправа-переправа

  "Мертвых на утлом челне через темный поток перевозит. Бог уже стар, но хранит он и в старости бодрую силу." -- Вергилий Харо́н — перевозчик душ…

 • попаданец

  «Попаданчество» — распространённый приём фантастической литературы, связанный с внезапным переносом героя в прошлое, будущее, на другую планету, в…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments