pan_andriy (pan_andriy) wrote,
pan_andriy
pan_andriy

під тиском реалій

Вже й по балі.
Пусто в залі.
Ю.Тувім "Бал в опері"


Ігор ЛОСЄВ, , доцент, кандидат філософських наук,
Почесний член севастопольського товариства "Просвіта" ім. Тараса Шевченка
...
Асиміляторському тискові росіян на українців сприяють і усталені стереотипи російської свідомості щодо українців. Ці стереотипи масової свідомості, стереотипи побутові, вуличні закріплюються професійною культурою (красне письменство, театр, живопис, історія, журналістика) і вона, вже у свою чергу, починає справляти зворотний вплив на масову свідомість. Такі стереотипи побутують не лише серед плебсу, але й серед високочолої російської інтелігенції.
...

У російській культурі вкорінилося поблажливо-іронічне ставлення до українців, як до людей простих, елементарних до примітивності, дещо хитруватих, з цілком одномірним, лінійним мисленням, таких собі "пейзан” без жодних психологічних проблем і особливостей. На початку ХХ ст. це було продовженням "українофільських захоплень” російського суспільства ще у ХІХ ст., коли у російській свідомості побутував екзотичний образ "поющей і пляшущей Малоросії”, коли такої великої популярності зажили "Малоросійськіє повєсті” Гоголя. Але реальна, драматична, складна і часто-густо психологічно вельми заплутана і неоднозначна, історія України залишалася поза полем зору російської громадськості. Ця історія розглядалася як екзотичний прояв, місцевий варіант, додаток до російської.

Як виглядав і виглядає українець у російському письменстві, тоді ж написав В.Винниченко у своєму "Відкритому листі до російських письменників”, і з того часу цей текст не потребує, на жаль, змін і редагування, викликаних новими реаліями, бо цих реалій ще не з’явилося:

"... на сумну схильність до "хохляцьких”анекдотів страждають, за небагатьма винятками, всі російські письменники. Особливо ж вона набула загрозливого, майже епідемічного характеру за останні кілька років. "Хохол” неодмінно знайдеться у кожного белетриста”.
І яким же він постає в уяві російського у даному випадку освіченого товариства?

"Завжди і скрізь "хохол” - трохи дурнуватий, трохи хитруватий, неодмінно ледачий, меланхолійний і часом добродушний.
Про інші властивості людської психіки у "хохлів” з цих оповідань зовсім не чутно. Більше тридцяти мільйонів їх, а така дивовижна нерухомість і однобічність розвитку. Що не постать, то або незграбний дурень, то дурнуватий ледар, або ледачий пройдисвіт. І зрідка-зрідка це недалекий, сентиментальний, незлий телепень, на кшталт "хохла” М.Горького”.

Однак й сьогодні не бракує етнічних українців, котрі охоче зміцнюють саме такий імідж нашого народу в російській свідомості. Досить нагадати такі шедеври українського (?) шоу-бізнесу, як "Вєрка Сердючка” (Андрій Данилко), "Кролики” (Мойсеєнко-Данилець) та інших "тарапуньок”.

Важко визначити усю ту шкоду, що її було завдано образу українця цими типажами: жахлива, кострубата мова (пародія на українську), примітивність, інтелектуальна обмеженість, демонстративне глупство, дерев’яний гумор, провінційні дотепи. Фактично, секрет їхньої популярності саме у експлуатації образу того "хохла”, про котрого писав Винниченко, бо цей образ є надзвичайно звичним і улюбленим у російському і зросійщеному навколокультурному середовищі. Російській свідомості приємно зайвий раз переконатися у правильності свого розуміння "хохла”, "Хохляндії”: дика карикатурна мова, культивований ідіотизм і несмак, безнадійна провінційність.

Не випадково цей стиль має такий помітний успіх у сучасній Росії і охоче винагороджується. Ось повідомлення: "Кубок гумору та диплом лауреата першої премії в номінації розмовного жанру отримав Андрій Данилко у Москві на Всеросійському конкурсі (! - І.Л.) артистів сатири і гумору. На урочистій церемонії Кубок вручили найвеселіші члени авторитетного журі Євген Петросян і Клара Новикова. За час перебування в Москві Андрій встиг знятися в двох популярних програмах на телеканалах "ТВ-центр” і "МТУ- Россия” та дістав запрошення на участь у зйомках новорічної телепередачі "Аншлаг, аншлаг”.

Саме на такий тип українця і українки є величезний попит у сусідній країні. І він задовольняється.

Але наскільки б не ображав українців цей абсолютно принизливий і неприйнятий імідж у російській свідомості, будь-які скарги і демонстрації обурення будуть цілком марні. Етнічні стереотипи змінюються лише під тиском реалій.

2002 р.

http://barvinok.ucoz.net/publ/antropologia/ukrajinci_v_rosijskikh_etno_kulturnikh_stereotipakh/1-1-0-33


Украинский артист Андрей Данилко признался в эфире «Светской жизни», что Киев для него стал «тюрьмой».
11 декабря 2014

Актер и певец пожаловался, что не помнит, когда мог спокойно прогуляться по улицам, сходить на концерт или в ресторан. «Я в Киеве живу как в тюрьме. Я не могу по улице идти. У меня очень огромная проблема со сном. Я немного сумбурно говорю. Я очень плохо сплю. У меня с алкоголем есть определенные отношения, которые я хотел бы изменить. Мне это тоже не нравится, но в выборе между снотворным и алкоголем я выбираю алкоголь. Потому что после снотворного я не могу работать. Я торможу, у меня какая-то раздраженность, я очень злой, долго отхожу и сплю плохо все равно», — разоткровенничался Данилко.

Артист поделился, что после нового года собирается взять паузу и лечь в клинику на восстановление. По словам Андрея, он «просто хочет отдохнуть».

Кстати, артист не исключает, что уедет на какое-то время из страны. «Мне бы хотелось поехать пожить за границей. У меня проблема, вот эта ситуация с тюрьмой. Она начала меня очень сильно напрягать, у меня нет жизни», — подтвердил актер. Он добавил, что мог бы пожить в Германии, в Берлине.

http://afisha.mail.ru/kiev/stars/news/45058/

Subscribe

 • марсіянське

  Український інженер з Каліфорнії став одним із розробників гелікоптера для польотів на Марсі.

 • грызуны и бутерброд

  - Сперва с Византией покончим-с, - мечтал он, - а потом-с... На Драву, Мораву, на дальнюю Саву, На тихий и синий Дунай... Д-да-с! ... И вдруг…

 • всё те же на манеже

  " 24 сентября 1999 г. спустя полчаса после заявления Рушайло директор ФСБ Николай Патрушев сообщил СМИ, что это были учения, а в мешках находился…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments